על תחנת הכוח

תחנת הכוח התרמו-סולארית באשלים, היא פרויקט האנרגיה המתחדשת הגדול בישראל ואחד הגדולים בעולם. התחנה מבוססת על טכנולוגיית CSP - Concentrated Solar Power בשיטת השוקת הפרבולית.

בשנת 2018 יספק הפרוייקט כ-1% מסך ייצור החשמל במשק וכ-10% מהיעד שהציבה לעצמה מדינת ישראל לשימוש באנרגיות מתחדשות עד שנת 2020.

תחנת הכוח משתרעת על שטח של 3,900 דונם וממוקמת בשטח השיפוט של המועצה האזורית רמת הנגב, ליד היישוב אשלים.

מפת אזור תחנת הכח התרמו סולארית באשלים
קרדיט: Google Map Data

התחנה מוקמת ותתופעל על פי סטנדרטים בינלאומיים מתקדמים:

הסטנדרטים הם בתחומי הסביבה, שמירה על מגוון ביולוגי, שיתוף מחזיקי עניין, בטיחות ושמירה על תנאי ההעסקה של העובדים בפרויקט. ההקפדה על עקרונות הקיימות באה לידי ביטוי בכל אחד משלבי הפרויקט, החל מהגיבוש של מדיניות הקיימות, דרך הכנה יסודית של תוכניות העבודה ונהלי הביצוע, הדרכות שוטפות לכל העובדים בפרויקט ועד לבניית מערך הבקרה והדיווח.


התחנה מוקמת בהתאם לתמ"א 10/ב/1:

תמ"א זו עוסקת בתחנות כוח סולאריות באזור אשלים, כחלק מיוזמה לאומית להקמת ארבעה פרויקטים שונים המפיקים חשמל מאנרגית השמש בטכנולוגיות שונות בהיקף של 300 מגהוואט. התוצאה של יוזמה זו תהיה - "עמק האנרגיה המתחדשת של ישראל".


להלן שרטוט הממחיש את הפרויקטים המוקמים באזור:

שרטוט תחנות הכוח הסולאריות באזור אשלים
מפת 4 הפלוטים, תרשים: א.ב. מתכננים

התחנה מוקמת בזכות החזון שהוביל מר שמוליק ריפמן ז"ל:

במימוש החזון להקמת "עמק האנרגיה המתחדשת של ישראל" שמור מקום של כבוד לאיש מיוחד, אשר הלך לעולמו בחודש ינואר 2017, מר שמוליק ריפמן ז"ל, שכיהן כראש המועצה האזורית רמת הנגב משנת 1991 ועד ליום מותו. מר ריפמן היה יו"ר מרכז המועצות האזוריות במשך 20 שנה. בכוח חזונו ומרצו הוא תרם רבות לפיתוח האזור בכלל ולמימוש החזון של הקמת הפרויקטים הסולאריים בפרט. נגב אנרגיה מבקשת להוקיר את פועלו של מר ריפמן.  

לחצו לקריאת כתבה על פועלו של מר ריפמן ז"ל

המאפיינים העיקריים של תחנת הכוח:

  • הספק התחנה הוא 121 מגהוואט והיא תייצר תפוקה שנתית של כ- 440 מיליון קוט"ש. תפוקה זו היא שוות ערך לאספקת חשמל לכ-60,000 משקי בית בישראל (להמחשה: כל משקי הבית בעיר נתניה)
  • התחנה משתרעת על שטח עצום - 3,900 דונם (לצורך המחשה, שטח זה הוא כמעט כשטחה של העיר קריית אונו) בשטח השיפוט של המועצה האזורית רמת הנגב, ליד היישוב אשלים 
מבט על תחנת הכח
מבט עילי על הפרויקט והסביבה, הדמיה: א.ב מתכננים
הטורבינה בתחנה התרמו סולארית באשלים
הטורבינה, הגנרטור והמאייד בשלב העבודות
  • השדה הסולארי (Solar Field) מהווה 90% משטחה של התחנה וכולל 16,224 שקתות פרבוליות, שעליהן מותקנות 454,832 מראות
  • במרכז כל שוקת פרבולית מורכב צינור, הקולט את קרני השמש המוחזרות מהמראות ובו זורם שמן תרמי המתחמם לטמפרטורה של 390 מעלות צלזיוס. השמן החם זורם למערכות המחממות מים ומייצרות קיטור, אשר מניע טורבינה, שבתורה מניעה את הגנרטור המייצר את החשמל
  • האורך המצטבר של צינורות השמן בתחנה הוא 203 ק"מ
  •  במרכז התחנה תפעל תחנת הכוח (Power Block) הכוללת רכיבים שונים הנדרשים לייצור החשמל
  • מאפיין ייחודי של התחנה בארץ הוא היכולת לאגור אנרגיה תרמית באמצעות מערכת מכלים ורכיבים נוספים. מערכת זו מבוססת על מלח מותך, המסוגל לשמר חום בטמפרטורה גבוהה לאורך כל היום. יכולת זו מאפשרת אספקת חשמל מלאה למשך 4.5 שעות גם בשעות עננות וחשיכה. יכולת זו, מגבירה את אמינות וזמינות אספקת החשמל של התחנה, בעיקר כאשר החשמל נדרש בשעות השיא בחורף ובקיץ
  • התחנה תצרוך גז טבעי בהיקף של עד 15% מסך האנרגיה המיוצרת וזאת לצורך שימור חום, גיבוי ואיזון אספקת החשמל
  • התחנה תחובר לרשת החשמל הארצית במתח של 161 קילוואט וכל האנרגיה שהיא תייצר תימכר לחברת החשמל -הלקוח הבלעדי של התחנה 
שוקת פרבולית מבט מהצד
שוקת פרבולית מבט מהצד


מבט מכיוון דרום
מבט על התחנה מכיוון דרום, צילום: אלבטרוס

התחנה מוקמת בזכות החזון שהוביל מר שמוליק ריפמן ז"ל:

במימוש החזון להקמת "עמק האנרגיה המתחדשת של ישראל" שמור מקום של כבוד לאיש מיוחד, אשר הלך לעולמו בחודש ינואר 2017, מר שמוליק ריפמן ז"ל, שכיהן כראש המועצה האזורית רמת הנגב משנת 1991 ועד ליום מותו. ריפמן היה יו"ר מרכז המועצות האזוריות במשך 20 שנה.

בכוח חזונו ומרצו מר ריפמן תרם רבות לפיתוח האזור בכלל ולמימוש החזון של הקמת הפרויקטים הסולאריים בפרט. נגב אנרגיה מבקשת להוקיר את פועלו של מר ריפמן.  

 

לחצו לקריאת כתבה על פועלו של שמוליק ריפמן ז"ל

מר שמוליק רופמן ז\"ל
שמוליק רופמן ז"ל, התמונה באדיבות המשפחה